Technologia nie tylko wspiera człowieka w pracy, ale również zapewnia mu kompleksową ochronę. Rozwiązania techniczne i cyfrowe zmieniły oblicze ochrony obiektów. Dzisiaj elektroniczne systemy zabezpieczeń obecne są praktycznie wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Z artykułu dowiesz się, jak nowoczesne systemy zabezpieczeń są wykorzystywane w ochronie.
Czym są elektroniczne systemy zabezpieczeń?
Myśląc o skutecznych metodach ochrony osób i mienia w firmach, często podkreśla się znaczenie monitoringu wizyjnego, systemów alarmowych i systemów przeciwpożarowych. Elektroniczne systemy zabezpieczeń to urządzenia wraz z oprogramowaniem, które służą do ochrony ludzi oraz mienia. Odpowiadają za wykrywanie i sygnalizowanie zagrożeń oraz za monitorowanie i koordynowanie sytuacji na terenie obiektu. Co więcej, niektóre systemy zabezpieczeń mogą dodatkowo zwiększyć efektywność procesów biznesowych, np. zarządzania kadrami i płacami.
Elektroniczne systemy alarmowe i centrum wsparcia operacyjnego
Jednym z najpopularniejszych systemów zabezpieczeń jest monitoring wizyjny. To nic innego jak system bardzo czułych kamer zainstalowanych w obiekcie. Kamery transmitują obraz w czasie rzeczywistym, umożliwiają zdalną kontrolę i analizę sytuacji w firmie. Zwiększają bezpieczeństwo ludzi i zabezpieczają mienie, ograniczają ilość ryzykownych sytuacji, a także pomagają kontrolować procesy (np. produkcję). Obecność monitoringu wizyjnego w obiekcie zmniejsza zapotrzebowanie na ochronę fizyczną. Za pomocą monitoringu wizyjnego można przeprowadzać zdalne obchody, a automatyczne alarmy pozwalają na szybkie reagowanie na zagrożenie.
Obsługą monitoringu wizyjnego zajmują się operatorzy centrum alarmowego. To tam trafiają sygnały alarmowe, a na monitorach wyświetla się obraz z kamer. Zadaniem pracowników centrum alarmowego jest weryfikacja sygnałów, klasyfikacja ich oraz analiza sytuacji. W razie niebezpieczeństwa operator może wezwać służby porządkowe lub grupę interwencyjną. Z centrum wsparcia zintegrowane są również systemy alarmowe oraz systemy przeciwpożarowe.
Elektroniczne systemy alarmowe – za co odpowiadają?
Ważną grupą systemów zabezpieczeń są systemy alarmowe. Ich zadaniem jest wykrycie zagrożenia i poinformowanie o nim ludzi przebywających w budynku oraz służb ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych. System alarmowy może służyć do detekcji ognia, dymu, wycieku gazu, włamania lub napadu. Elektroniczne systemy alarmowe mogą być połączone z instalacjami przeciwpożarowymi. W zaawansowanym systemie ostrzegawczym wykrycie zagrożenia automatycznie aktywuje np. włączenie wentylacji, spowoduje zamknięcie drzwi lub okien, a tym samym zapobiegnie rozprzestrzenianiu się ognia.
Systemy zabezpieczeń a zwiększenie efektywności procesów biznesowych
Zarządzanie dostępem do poszczególnych obiektów lub pomieszczeń i tworzenie awizacji jest możliwe, dzięki zaawansowanym systemom kontroli dostępu. Rozwiązanie wykorzystuje różne metody uwierzytelniania (karty, kody lub cechy biometryczne). System kontroli dostępu można połączyć z systemem kadrowym w celu automatycznego rejestrowania czasu pracy personelu.
To tylko jeden z przykładów tego, jak elektroniczne systemy zabezpieczeń mogą zautomatyzować i ulepszyć procesy w przedsiębiorstwie. Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie https://bezpieczenstwo.impel.pl/elektroniczne-systemy-zabezpieczen/. Znajdziesz tam również atrakcyjną ofertę montażu i obsługi nowoczesnych, elektronicznych systemów alarmowych w swojej firmie.