Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Ścieżka kariery – planowanie życia

1 grudnia 2022 ścieżki kariery zawodowej


Każdy z nas ma jakieś cele/marzenia. Oczywiście od celów/marzeń do realizacji droga jest naprawdę daleka. Widać to na przykład na gruncie zawodowym. Każda osoba chciałby możliwie dużo zarabiać, ale udaje się tylko nielicznym. Co jest tego powodem?

Różne przyczyny

Naturalnie nie można tego sprowadzić jedynie do studiów czy szeroko pojmowanej nauki. Wyższe wykształcenie w pewnych zawodach jest niezbędne, ale też musimy pamiętać, że nie jest to gwarancja tego, iż znajdzie się dobrze płatną pracę. To po prostu danie sobie szansy – ułatwienie drogi zawodowej.

Ścieżka kariery

Oczywiście szanse można dawać sobie na różne sposoby. Ścieżki kariery zawodowej wyglądają różnie choćby z powodu nieodpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o próbę zaplanowania swojej kariery zawodowej.

Naturalnie w życiu może zdarzyć się wiele – nikt nie mówi, że wszystko da się przewidzieć. Jeżeli jednak nie wiesz, czego chcesz, trudno znaleźć coś satysfakcjonującego.

Od początku do końca

Planowanie ścieżki kariery zawodowej to temat, do którego można odnieść się na różne sposoby. Niemniej zawsze wszystko sprowadza się do tego samego, czyli chęci osiągnięcia sukcesu.

W ten sposób nie pozostaje nic innego jak zacząć od początku, czyli pierwszej pracy. Najlepiej byłoby pracować w zawodzie, ale nie zawsze się to udaje. Brak pracy w zawodzie może deprymować, ale lepiej skoncentrować się na czymś zupełnie innym. To początek kariery zawodowej – znaczenie ma dosłownie wszystko, nawet praca dorywcza. Zdarza się w końcu, że człowiek nie pracuje w wyuczonym zawodzie i jest szczęśliwy. Nie musimy ciągle trzymać się jednej drogi i co najważniejsze, tak naprawdę chyba nigdy nie jest za późno na zmianę.

Kiedy ścieżka zawodowa jest rozpoczęta, można rozmawiać o zbieraniu pierwszych doświadczeń. Tym samym nadchodzi pora na to, aby wziąć pod uwagę cele zawodowe. Cele to sprawa indywidualna, ale jednocześnie warto pamiętać o następujących zasadach:

– nazwa i jasne zdefiniowanie,
– mierzalność,
– akceptowalność,
– realność,
– określenie w czasie.

Wszystko jest klarowne? Jeśli tak, przechodzimy do zmiany miejsca zatrudnienia. Czasem dochodzi do sytuacji, w której konieczne jest poszukanie nowych wyzwań. Jest to sprawa, którą zawsze powinno skonfrontować się z przyjętymi celami. Nie można jednoznacznie wskazać, że taki czy inny moment to odpowiedni czas na zmianę. Kolejna rzecz to intensywny rozwój zawodowy pracownika. Na naukę nigdy nie jest za późno i co najważniejsze, nauczanie może się opłacić (w bliższej i dalszej perspektywie). Ponadto podsumowanie kariery zawodowej – coś, co może kojarzyć się z przejściem na emeryturę, ale myślenie w takich kategoriach jest nieodpowiednie. Konieczne jest śledzenie realizacji postawionych planów. W innym przypadku nie sposób będzie stwierdzić, że podążą się w odpowiednim kierunku. Jeżeli cele uda się zrealizować, można pomyśleć o postawieniu na stabilizację zawodową. Stabilizacja zawodowa to ostatnia prosta przed przejściem na emeryturę.

Redakcja adpensite.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z marketingiem i biznesem. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o reklamie, internecie i social mediach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak inwestować w akcje
Filtr powietrza
doradca podatkowy

Jesteś zainteresowany reklamą?