Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Dofinansowanie z Unii – daleka droga do pieniędzy

18 stycznia 2023 wniosek o dofinansowanie działalności gospodarczej


Prowadzenie działalności gospodarczej to temat, który wywołuje mnóstwo emocji. Z jednej strony nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z ogromną szansą, a z drugiej są też pewne zagrożenia. Można też usłyszeć choćby o dofinansowaniu z Unii. Możliwość otrzymania pieniędzy zawsze wywołuje spore emocje, także skoncentrujemy się teraz właśnie na tym.

Dofinansowanie z Unii – co to takiego?

Być może często można usłyszeć, iż nie ma nic za darmo. Czy jednak rzeczywiście tak wygląda nasza rzeczywistość?

Przede wszystkim należy podkreślić, że chodzi o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, czyli pomoc, dzięki której będzie łatwiejszy start. To na pewno ogromny plus – nie bez przyczyny wielokrotnie możemy usłyszeć, że początki zawsze są trudne.

Warto też zastanowić się nad tym, czy skorzystanie z dofinansowania jest realne. Jeżeli pojawiają się na tym tle jakieś wątpliwości, dobrze wiedzieć, że środki kierowane są głównie do dwóch grup. Chodzi o następujące osoby:

– ludzi, którzy nie ukończyli 30 lat i nie mogą pracować lub studiować,
– ludzi mających minimum 30 lat; osoby, które nie są czynne zawodowo.

Gdyby interesowały Cię pozostałe grupy, warto pamiętać również o niepełnosprawnych, bezrobotnych kobietach, osobach trwale bezrobotnych, ludziach z podstawowym wykształceniem i osobach mających minimum 45 lat.

Wniosek o dofinansowanie działalności gospodarczej

W tym wszystkim nie można też zapomnieć o tym, że przyznanie dofinansowania poprzedza pozytywna ocena wniosku. Oczywiście wniosek trzeba najpierw właściwie złożyć.

Skupmy się jednak od razu na sprawdzaniu wniosku – to coś, o czym można dyskutować długo, aczkolwiek wszystko sprowadza się do pewnych aspektów. Sprawa numer 1 to spełnienie wymogów formalnych. Należy przez to rozumieć zgodność w zakresie podpisów, kompletności i liczby załączników. W dalszej kolejności nie pozostaje nic innego jak skoncentrowanie się na merytoryce. Merytorykę można rozłożyć na treść projektu, możliwość finalizacji i ogólną zgodność z wymogami merytorycznymi.

Otrzymanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to nigdy nie jest zadanie, które możemy określić łatwym.

Szansa na oszustwo

Pamiętajmy też o tym, że dofinansowanie z Unii to nie jest coś, w przypadku czego można sobie pozwolić na jakiekolwiek niedotrzymanie warunków. Stosowanie się do warunków umowy można określić procesem, który podlega nieustannemu monitorowaniu. Niedotrzymanie się do ustalonych wymagań oznacza konsekwencje.

Oszustwo samo w sobie jest czymś niedopuszczalnym, ale pamiętajmy też o tym, że dofinansowanie z Unii to poważna sprawa. Poza tym po prostu umów należy dotrzymywać.

Środki unijne a wsparcie pomostowe

Być może wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest możliwość postawienia na wsparcie pomostowe. Jeżeli pojawiają się na tym tle jakieś wątpliwości, dobrze wiedzieć, że mowa o pomocy trwającej maksymalnie rok. Ponadto jest to odpowiedź na oczekiwania początkujących przedsiębiorców z problemami. Oznacza to dokładnie tyle, że w momencie uzyskania płynności finansowej wsparcie jest zakończone.

Redakcja adpensite.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z marketingiem i biznesem. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o reklamie, internecie i social mediach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak inwestować w akcje
Filtr powietrza
doradca podatkowy

Jesteś zainteresowany reklamą?