Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Filtr powietrza: co to jest i do czego służy?

31 stycznia 2024 Filtr powietrza


Wielu kierowców jest przekonanych, że w cylindrze spalaniu ulega paliwo. Jest to jednak tylko połowa prawdy, ponieważ paliwo jest tylko jednym z dwóch składników mieszanki, która zasila samochody spalinowe. Drugim ze składników jest powietrze, które do silnika trafia bezpośrednio z otoczenia. O tyle, o ile o czystość paliwa na stacjach benzynowych dba rafineria, to o czystość powietrza trafiającego do komory spalania musi zadbać sam samochód. Dlatego też jedną z części w każdym samochodzie spalinowym jest filtr powietrza jak te dostępne na stronie: https://www.signeda.pl/filtry-c3124/filtry-powietrza-c3128/filtr-powietrza-c3130.

Filtr powietrza, podobnie jak inne filtry montowane w samochodach należy do kategorii części eksploatacyjnych, czyli takich, które muszą być systematycznie wymieniane na nowe. O tym, jak często należy to robić i jakie symptomy wskazują na to, że filtr nie spełnia już swojego zadania opowiemy w tym krótkim wpisie.

Objawy zużytego filtra paliwa

Jak sugeruje nazwa tej części, filtr paliwa usuwa drobne zanieczyszczenia, które mogły znaleźć się w paliwie za sprawą czynników zewnętrznych czy też pochodzić z wnętrza samego samochodu na skutek zużywania się różnych elementów układu paliwowego. Kiedy ilość zanieczyszczeń dochodzi do niebezpiecznego poziomu spada ilość paliwa, jakie jest przez niego w stanie przepłynąć, co zaburza pracę silnika. Objawami takiej sytuacji są najczęściej:

  • Problemy z uruchomieniem silnika

  • Nierówna praca silnika i „szarpanie” podczas jazdy

  • Spadek mocy silnika

  • Gorsza wydajność skutkująca zwiększonym zużyciem paliwa

  • Zwiększona ilość dymu wydostającego się z rury wydechowej

  • Nierówna praca jednostki na biegu jałowym

Wymiana filtra paliwa

Niestety opisane powyżej objawy zapchanego filtra paliwa nie są na tyle charakterystyczne, aby jasno wskazywały co uległo uszkodzeniu, przez co zapchany filtr jest często mylnie diagnozowany, co może prowadzić do niepotrzebnych i kosztownych napraw. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zapobiegawcze wymienianie filtra podczas corocznych przeglądów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja adpensite.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z marketingiem i biznesem. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o reklamie, internecie i social mediach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak inwestować w akcje
Filtr powietrza
doradca podatkowy

Jesteś zainteresowany reklamą?