Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Debiut spółki na giełdzie

24 maja 2023 Debiut spółki na giełdzie

Debiut spółki na giełdzie pozwala pozyskać dodatkowe finansowanie dla przedsiębiorstwa

Debiut spółki na giełdzie – po co spółki emitują akcje?

W momencie, gdy spółka wchodzi na giełdę, emituje ona akcje, czyli papiery wartościowe, których posiadanie przez inwestora oznacza bycie współwłaścicielem spółki. W ten sposób dane przedsiębiorstwo zyskuje kapitał pozwalający na dalszy rozwój firmy oraz realizację planów inwestycyjnych. Nie jest to jednak jedyna korzyść takiego rozwiązania. Jakie jeszcze są korzyści wynikające z emisji akcji?

Dlaczego spółki wchodzą na giełdę?

Decyzja o wprowadzeniu spółki na giełdę to działanie strategiczne. Osiągnięcie celu wymaga nie tylko konieczność spełnienia licznych wymogów; oprócz kierownictwo podmiotu musi być świadome tego, z czym się wiąże debiut giełdowy, w którego ramach emituje się akcje na giełdzie. Warto mieć na uwadze nie tylko wyzwania, ale także zalety opisywanego rozwiązania.

Pierwszą z korzyści jest pozyskanie – poprzez emisję akcji i sprzedaż ich inwestorom na rynku pierwotnym – środków na inwestycje. Spółki, które debiutują na giełdzie, mogą korzystać ze środków pozyskanych w ramach emisji akcji, aby móc zrealizować w ten sposób swoje plany inwestycyjne, w tym np. zakup nowoczesnego sprzętu, modernizację istniejącego, czy też wejście na nowe rynki.

Drugą z potencjalnych korzyści jest zwiększenie prestiżu. Debiut giełdowy to dla wielu spółek jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmują w swojej dotychczasowej działalności. Dzięki temu zyskują one bowiem rozpoznawalność, a dopisek „S.A.” po nazwie firmy to atut, którego znaczenie trudno przecenić.

Ostatnią, ale równie ważną korzyścią, jaka wiąże się z dokonaniem debiutu na giełdzie, jest zwiększenie możliwości w zakresie transakcji z obszaru fuzji i przejęć (M&A, z ang. Mergers and Acquisitions). Nierzadko okazuje się, że spółki, które debiutują na giełdzie, są bardziej atrakcyjne dla innych podmiotów. Dzięki temu spółka łatwiej może stać się obiektem zainteresowania dla innych firm, które planują przeprowadzić połączenie z innym podmiotem lub przejęcie go.

Debiut na giełdzie to także wyzwania

Warto jednak pamiętać, że debiut na giełdzie, w ramach którego wypuszcza się na rynek akcje, to nie tylko korzyści, ale także szereg wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się kierownictwo spółki. Przede wszystkim, na pierwszy plan wysuwają się koszty związane z dokonaniem debiutu – są to w szczególności koszty pracy audytorów oraz prawników.

Ponadto, kierownictwo spółki akcyjnej musi liczyć się z tym, że zewnętrzne podmioty dokonują próby wrogiego przejęcia poprzez masowe wykupowanie akcji na giełdzie.

Last but not leastdebiut giełdowy oznacza transparentność w zakresie sprawozdawczości finansowej. Oznacza to, że zarząd spółki będzie zmuszony do publicznego prezentowania swoich wyników finansowych. A zatem, inwestorzy zobaczą nie tylko optymistyczne informacje na temat wzrostu przychodów ze sprzedaży czy zysku netto. Jeśli spółka będzie miała problemy w postaci spadającego zysku lub rosnących kosztów – inwestorzy również się o tym dowiedzą, co nie pozostanie bez wpływu na poziom notowań giełdowych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja adpensite.pl

Zajmujemy się doradztwem w kwestiach związanych z marketingiem i biznesem. Dzielimy się wiedzą i nowinkami o reklamie, internecie i social mediach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak inwestować w akcje
Filtr powietrza
doradca podatkowy

Jesteś zainteresowany reklamą?