Produkcja długopisów, czyli jak powstaje długopis

Produkcja długopisów, czyli jak powstaje długopis

.

Długopis to przedmiot, z którego korzysta się na co dzień, ale rzadko zastanawia się, jak on powstaje. Jak wygląda proces produkcji długopisów?

Pierwszy długopis powstał w 1938 roku, a wynalazł go Węgier László Bíró, poeta i dziennikarz. W kolejnych latach udoskonalał on produkcję swojego wynalazku. Od 1944 roku długopisy są produkowane na masową skalę. Jak obecnie powstaje długopis?

.

Produkcja długopisu - podstawowe elementy produktu

Budowa długopisu nie zmieniła się znacznie od czasu powstania tego produktu. Podstawowe elementy to obudowa i znajdująca się w niej rurka z tuszem zakończona obsadką. W obsadce znajduje się niewielka kulka, najczęściej o średnicy 0,5-1 mm, która obraca się podczas pisania, umożliwiając równomierne rozprowadzanie tuszu po papierze lub innej powierzchni. Żeby zapobiec wypadaniu kulki z obsadki, została ona umieszczona w specjalnym gnieździe, które jednocześnie pozwala na jej swobodne obracanie się. Dlaczego więc z długopisu nie wycieka tusz, gdy nie jest on używany? Pomiędzy gniazdem a kulką znajduje się niewielka przestrzeń, w której oddziaływają tak zwane siły kapilarne, otrzymujące tusz wewnątrz. Takie samo rozwiązanie można znaleźć też w innych produktach, np. antyperspirantach w kulce. W długopisach mogą być zastosowane różne mechanizmy wysuwania wkładu, od tych najprostszych po bardziej skomplikowane rozwiązania.

.

Jak wyprodukować długopis?

Żeby wyprodukować długopis, trzeba posiadać do tego odpowiedni sprzęt. Na podstawowej liście znajdują się specjalne formy do odlewania obudów, wirówka, linia do montażu, urządzenie do produkcji prętów do pisania i polipropylen. Oczywiście, w zależności od materiałów, z jakich ma być wykonany długopis sprzęt może się znacząco różnić. Ważna jest też skala, na jaką dany przedsiębiorca chce produkować długopisy.

.

Czy taki biznes się opłaca?

Producent długopisów może być pewnie, że na jego produkty będzie zapotrzebowanie. Mimo rozwoju nowoczesnych technologii, powszechnego wykorzystywania komputerów do pracy i popularności tabletów produkty piśmiennicze w wielu sytuacjach są po prostu niezastąpione. Najbardziej znani producenci produktów piśmienniczych, np. Parker i Waterman, to ogromne przedsiębiorstwa o międzynarodowym zasięgu i świetnej kondycji finansowej.

.

Produkcja długopisów z nadrukiem

Masowa produkcja długopisów znacznie obniżyła koszty ich powstawania. Obecnie długopisy są chętnie wykorzystywane jako skuteczne narzędzie do promocji, bo technologia pozwala na tworzenie spersonalizowanych nadruków na ich powierzchniach. Piśmiennicze produkty z logo producenta sprawdzą się świetnie jako element marketingu, np. jako upominki dla partnerów biznesowych czy nagrody w konkursach organizowanych przez firmę. Istnieje kilka metod pozwalających na nanoszenie nadruków na długopisy, najpopularniejsze z nich to tampodruk, sitodruk i grawer laserowy. Dobranie odpowiedniej technologii zależy w dużym stopniu od materiału, z jakiego jest wykonany produkt, od budżetu i od oczekiwanych rezultatów.

Napisano 2019-12-27 0 1056

Leave a CommentLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.
Porównaj 0
Poprzedni

No products

To be determined Shipping
0,00 zł Total

Check out